Koşucu Bacağı Sendromu

Koşucu Bacağı Sendromu

Koşucu bacağı sendromu tam bir baş belası olabilir. Peki bu rahatsızlığa yakalanmamak için ne yapmalısınız?

Medial Tibial Stress Sendromu (MTSS)’na yakalandığınızda antrenmanlarınıza ara verip nerede yanlış yaptığınızı belirlemek, sizin için en faydalı çözüm olacaktır.

Bir doktor olarak koşucu bacağı sendromuyla lisede tanıştım. Alt bacağınızın (baldır) orta kısmını uyuşturacak derecede ağrıya sebep olan ”koşucu bacağı” sendromu, genelde koşulardan sonra ortaya çıkar ve tekrar adım atmanızı imkansız hale getirebilir. Bazı günler, sabah uyandıktan sonra yürümek bile işkence olabiliyordu.

”Koşucu Bacağı” tam olarak medikal bir terim sayılmaz. Genellikle alt bacağınızın (tibia) kaval kemiğinin orta kısmındaki ağrı için kullanılır. Medial Tibial Stres Sendrom (MTSS) olarak da adlandırılır.

Stres isminden de anlaşılacağı gibi aşırı yüklenmeden dolayı meydana gelebilir. Ayağınızın şekli, zayıf kas yapısı, aşırı sıkı kas dokusu ve düşük kemik yoğunluğu gibi faktörler rahatsızlığın meydana gelme riskini artırabilir. Sert zeminlerde antrenman yaparken, yanlış ayakkabı seçilirse oluşan bütün gerginliği kaval kemiği, tendonlar ve kaslar yüklenir. Sert zeminde yanlış ayakkabı seçimi, rahatsızlığın en yaygın sebebidir.

Ağrı başlar başlamaz baldırlarınızın ön kısmına buz koyun. Inflamatuar tepkiyi azaltabilirseniz tedaviniz kolaylaşır.

MTSS’ye yakalanıldığında, antrenmanlarınıza ara verip nerede yanlış yaptığınızı belirlemeniz en iyisi olacaktır. Ağrılarınız azalana kadar aktif olarak ”Cross-Trainin” (örneğin; yüzme, yoga, ağırlık çalışmaları) ile aktif dinlenme yapabilirsiniz. Sonuçta merkez bölge, esneklik ve denge çalışmaları da işinize yarayacaktır. Ayrıca kullandığınız ayakkabıları da tekrar gözden geçirmelisiniz.

MTSS ile mücadele ediyorsanız, ayak desteği ve topuk tamponu kaliteli bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabınıza ortopedik taban eklemek de yardımcı olabilir. Doktorunuzdan uygun ayak tabanı, baldırlarınızın esnemesi için bacak koruyucusu seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Ya da spor odaklı fizik tedavi uzmanlarına görünebilirsiniz. Özellikle baldırlarınız için uygulayacağınız çeşitli açma-germe ve esneme teknikleri de sakatlığınızı iyileştirmede mucizeler yaratabilir.

Yazan: Dr. Victor R. Prisk
Doktor Hakkında: Dr. Victor R. Prisk, sertifikalı bir ortopedi cerrahı, bir jimnastikçi ve bir ilaç firmasına medikal danışmanlık yapan bir kurulun üyesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir